Kažkaip bežiūrėdamas į vis didėjančias eiles prekybcentrių kasose ir kasininkų jose trūkumą manau, kad ne mes geriau gyventi pradėjome, o kad greitu laiku sulauksime viešosios nuomonės formavimo vajaus “Nepirk per išeigines!“.
Ir, kaip jau įprasta, už šios socialinės akcijos, neva, siekiančios išlaisvinti vargšes kasininkes jų darbo vietose, kad šios šeimoje pabūtų, kyšos pačių prekybcentrių lobistų ausys. Nes būtent prekybos centrams reikia jau artimiausiu metu susimąžinti vis didėjančias darbo užmokesčio sąnaudas, sprendžiant ir problemą, kaip apsieiti su vis mažėjančiu norinčių už realiai pagal perkamąją galią menkstančią algą darbuotojų skaičiumi.
Juk, tarkime, viena ištisą parą veikianti be poilsio dienų darbo vieta reikalauja 4,2 darbuotojų (kas realiai yra arba 5, kad padengtų jiems tenkančius laisvadienius ir ligas, arba jei 4, tai už papildomas valandas teks mokėti viršvalandžius, bet, susirgus ar išėjus atostogų nors vienam, kiti trys ars kaip bėriai per ilgai sau ir per brangiai šeimininkui).
Jei prekybos centras veikia be poilsio dienų nuo 8 iki 22 val., kas sudaro 14 darbo valandų, tai vienai darbo vietai (kad ir kasoje) reiks 2,45 darbuotojo arba iš tiesų trijų, nes viršvalandžiai griežtai reglamentuojami bei ribojami, o susirgus netikėtai vienam darbuotojui arba paprastai jos vaikui, tai negali gi savaitę laikyti veikiančios kasos, aptarnaujamos vos vieno darbuotojo, dirbančio be pertraukos 14 val., nei jei apmautum sauskelnes ir prižadėtum sumokėti “kaip priklauso“.
Todėl matote vis daugiau neveikiančių kasų ir vis daugiau eilių prie vis dar veikiančių. O aš dar pamenu, kai veikė visos kasos, o prie kasininko būdavę po padėjėją, padedančią susikrauti prekes į maišelį.
Aišku, nominaliai skaičiuojant užmokesčiai nuo to meto išaugo, tačiau abejoju, ar dabartinis kasininkas įperka daugiau, nei anuometinis. Patys gi žinote: iki krizės iš parduotuvės “nieko“ neparsinešdavai už 50 litų, o per krizę – tą patį “nieko“ parsineši už 100 litų, kai jau prie euro teks viską pamiršti ir, perkrovus sistemą, pradėti šį žaidimą iš naujo: “nieko“ nebeparsineši už 30 eurų, ir t.t. Juk ir 30 yra mažiau už 50, ar ne?
Persidirbęs ir nesukomplektuotas (iš floridainnocence.org)
Bet grįžkime prie prekybcentrių idėjos mažinti darbo laiką.
Tą galima visuotinai lengvai padaryti, kuomet iš esmės jau nebereikia ilgesniu (ir patogesniu pirkėjui) darbo laiku konkuruoti, nes iš tiesų rinka senokai išsidalinta, ir jau nebelikę vietos FMCG (fast moving consumer goods) konkurencijai – kelių metų senumo Nielsen rinkos tyrimo duomenimis, modern trade, kas ir yra prekybos tinklai, Lietuvoje sudaro kone 70 proc. visos rinkos prekybos (šioje šalyje nėra vietos “mažiukams“ – t.y. traditional market/trade ir HoReCa; palyginimui JAV, kurią mes taip mėgstame ir mėgdžiojame, nepaisant priklausymo ES, greičiau gali bet kada mieste ir už miesto įsigyti pigiai pavalgyti paruoštą patiekalą, net jei jis yra “priešpietinio“ greito maisto tipo, nei nusipirkti jam produktus paruošti, tad ten HoReCa valdo, lyginant su modern trade ir traditional market, o ir miestuose daugiau galimybių pastarąjai, bet čia kita tema).
Neskaitant tik dar vienos konkurencijos parodijos – prie prekybcentrių žemės ūkio ministerio Stankevičiaus krikščioniškai demokratiška prievarta prikergtiems ūkininkų turgeliams, kurie iš esmės sumažino tik prekybcentrių logistikos problemas tiekiant nekondicinį ir šviežią maistą, bet taip priviliojant “susipratusį“ pirkėją ateiti ir apsipirkti viso kito, ko turgelyje juk nerasi. Savotiškas vienos per brangios prekybcentriui ir neefektyvios paslaugos outsourcing, ir tiek.
Kodėl, atrodytų, gerus ketinimus sukelti konkurenciją prekybos tinklai priėmė taip geranoriškai ir visiškai ne priešiškai, dėl ko aš sakau, kad tai yra netikra konkurencija?
Jei pamenate, tuo metu jau prekybcentriuose ėmė stigti pigių ir prekinę išvaizdą turinčių daržovių ir vaisių. O čia ši, neva, sudaryta ūkininkų turgelių konkurencija, iš esmės reiškė tik prekybos centro sąnaudų sumažinimą tų daržovių ir vaisių tiekime ir paskirstyme, ir visų susijusių sąnaudų bei savikainos perkėlimą menkesnę ekonominę galią rinkoje turinčiam subjektui (“kaimiečiui“), kuriam šiuo atveju jau nebegalioja minimalaus uždarbio reikalavimai ir socialinės garantijos (jis taip tampa gi verslininku ir priverstas iš tos prekybos save išlaikyti, o jei dar nori dėmesį skirti ir ūkiui – tai neefektyviai dalintis sąnaudomis su samdytu žmogumi).
Ir net tuo atveju, jei tas pundelis morkų ar kibirėlis bulvių bus parduodamas centralizuotai per prekybcentrį ta pačia kaina, bet tuomet didesnes privalomas (dar vienas rūpestis iš mamos-valstybės) primestas darbuotojo sąnaudas teks išskirstyti kitoms prekybcentrio prekėms ir mažinti bendrą pelningumą (o žemės ūkį mes ir taip remiam bei dotuojam, tai permesti jam galima, ar ne?).
Tad galite iškart ruošti spragėsius, kai tik prasidės kampanija prieš ilgas darbo valandas kasose ir už trumpesnį prekybcentrių darbo laiką.
Jei įstatymu bus apribotas darbo laikas, tai pirmiausia išloš prekybos tinklai. Praloš pirkėjas, kuriam tik pailgės laikas, kuomet šis matys uždarytas parduotuvės duris. Praloš ir darbuotojai, kurių gal pradžioje netgi susidarys perteklius, tad galima bus mušti jų algos kainą žemyn. O paskui ir iš darbo rinkos pasirinkti daugiau galimybių, nei dabar, kada kasininkų darbo pasiūlymais viliojami pirkėjai netgi prie kasų.
“Norėjom kaip geriau, gavosi kaip visada“. Ar pirmas kartas?
Kitoje dalyje aš peržvelgsiu, kaip pats prekybos tinklas jau dabar kvailai kovoja su duotąja realybe.
Komentarų: 14
Comments feed for this article
2015-01-02 12:38
Giedrius Majauskas
Gal geriausiai tą dalyką išspręstų pietų pertraukos (±3-4 val) nuo kokios pirmos, o ne darbo laiko trumpinimas “iš viršaus“. Realiai didžiausia problema yra tai, kad mall’uose sumaišyta įvairios paslaugos po vienu stogu, kuriose pirkimo aktyvumas natūraliai būna skirtingu laiku.
2015-01-02 15:04
Punkonomics
Dideli prekybcentriai galėtų turėti ilgesnį darbo laiką, ir su tuo kompromisu, manau, sutiktų ir patys tinklai. Bet kuomet parduotuvė šalia dirba ilgiau, tai mums visiems patogu. Nelabai patogu, kad parduotuvė tai dirba, bet jos pusė kasų – nebe.
2015-01-02 15:39
Giedrius Majauskas
Šiaip FR yra atvirksciai – mažesnės parduotuvės dirba ir sekmadienį. Dideli monstrai ne. Bet ten advanced socializmas.
O dėl veikiančių/ne kasų – pikai yra numatomi ir planuojami.
2015-01-02 17:35
Punkonomics
Tai ne vien kasose jau žmonių jiems trūksta.
O monstrus taip, apribojo, kad mažiukai galėtų persidirbti ir taip konkuruoti.
2015-01-02 14:42
Jonas Laputinskas
Šiaip sakyčiau, kad iš viso darbo laikų nereglamentuoti iš viršaus ir turėtų likti vidinis reikalas. Trumpina tegu laika jei nori bet iš jų nebepirks ir tiek. Elektroninės kasos gana smarkiai ir taip suvalgys kasininkų trūkumą: kai darbo vieta aprūpins kokias 5 kasas.
Pabūsiu beširdžiu neolibu šįkart, tai eilinis variantas, kai reguliavimas suknisa viską ir sprendimas įsivistys natūraliai (kasų elektronizacija)
2015-01-02 15:06
Punkonomics
Arčiau mūsų ir apie viską galvojanti, be abejo, stengiasi robotizuoti dalį kasininkų, įdiegdami savitarnos kasas. Gali būti, kad ilgainiui dar labiau bus priversti mus pratinti ir be kasininkų apsieiti.
Reguliavimas čia reikalingas tik todėl, kad nei vienas tinklas to nedarys vienašališkai. Klausimas tik, ar mums, kaip pirkėjams, tai reikalinga? Manyčiau, kad ne. To reikia tinklams. Vat jie visus tokius neolibus kaip tu ir pritvos biurokratiniu reguliavimu, pakeliui dar pateikdami, kaip rūpinasi vargšėmis kasininkėmis, aha. 🙂
2015-01-02 22:36
Aidas Kasparas
O kas blogo savitarnos kasose? Aš prieš keletą metų iš kelių pravažiuojamų Iki rinkdavausi tą, kurioje savitarnos kasos įrengtos. Ir būtent dėl pastarųjų (šiuo metu panaikino visose man pakeliui). Paprastai tokios kasos eilėje užtrukdavau trumpiau, nei tradicinėje.
2015-01-03 21:58
Punkonomics
Argi sakau, kad jos blogos? Sakau, kad ne iš gero gyvenimo tinklai jas diegia – kasininkų trūksta.
2015-02-11 07:18
Apie viską pagalvojusi išeina į karo taką | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] kad kompensuos ir darbo užmokesčio sąskaita – jau dabar jiems trūksta apie 30% darbuotojų, kurių darbo vietų tiesiog neužpildys, o rūpestį perkels ant… tiekėjų: […]
2015-02-24 06:06
Tinklinių parduotuvių skirstymas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] parduotuvių lankymo dažnumas, beje, irgi prisideda prie eilių susidarymo prie kasų, tad nesiskųskite, kad “visi gerai gyvena“ – tiesiog dažniau vaikšto į parduotuves, […]
2018-08-14 08:02
Argumentas iš po skverno | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] neapsimokėjo pirkti per lobistus Seimo įstatymų ir apmokėti viešosios nuomonės suformavimo) jų prekybcentrių darbo laiko sutrumpinimą savaitgaliais ir švenčių dienomis, nes sekmos dienos šabas – tai šventas proletaro […]
2018-08-17 08:09
Krauju permirkęs mūšio laukas, arba apie maximas ir lidlus Lietuvoje (1/3) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] mano minėtojo dviejų dalių (pirmoji yra čia) įrašo apie prekybcentrių godas dėl kasininkų trūkumo (antroji, kaip kvailioja spręsdami, o […]
2018-08-27 05:01
Kur rasti vietos po saule mažiukams, arba apie maximas ir lidlus Lietuvoje (3/3) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] godos dėl kasininkų trūkumo: 2015-01-02 ir […]
2022-04-18 07:36
Šiandienos krizelė™ Lietuvoje: “nukritęs“ nedarbas, “stabilios“ vartojimo išlaidos, “pažabota“ infliacija | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] amžinai nukainuotų darbo rankų stokojančių prekybos tinklų, tai anuose darbo skelbimuose ypač didelė įvairovė tik IT “koduotų […]