Yra knygų, kurios smagios skaityti. Yra knygų, kurias skaitydamas gali bent tuo metu išeiti už savo įprastinio pasaulio ribų. Bet yra knygų, kurios keičia mąstymą.
Būtent tokia man yra James Rickards 2016 metais išleista knyga The New Case for Gold:
Iliustracija iš adrianrowles.com
Smagi skaityti ir iškelia iš įprastinio pasaulio suvokimo ribų.
Panašų mąstymo nulūžimo ir perkrovimo efektą aš turėjau tarptautinio verslo magistratūros studijose VU, atėjęs 2002 metais į dr Aušros Maldeikienės ekonominės minties istorijos paskaitas – po tarptautinio verslo ekonomikos ir vadybos bakalauro studijų KTU (o aš manau, kad ši Alma Mater praktiniuose ir technokratiniuose bei technologiniuose dalykuose tai iki šiol yra Lietuvos aukštojo mokslo ir universtitetų lyderis), baigiamąjį darbą apie eksporto kanalus Vytauto Graičiūno vardo auditorijoje apsigynus aukščiausiu pažymiu, man atrodė, kad jau ką, bet ekonomiką kaip mokslą neprastai išmanau (nenorėjau rinktis vietoje šio dalyko organizacijų psichologijos – visiškas ofisinio planktono indoktrinacijos dalykas, mano galva, todėl ir nuėjau į bankų griovikės reputaciją tuomet turinčios dėstytojos paskaitas, ir šio sprendimo nepasigailėjau nei minutės gyvenime!). Tik va užteko dėstytojai užduoti porą klausimų auditorijai – ir aš prisiminiau mūsų rusų kalbos mokytojo puikų patarimą: tylėk, durniau – protingesniu atrodysi.
Galima ir šiuo atveju su autoriaus teiginiais nesutikti – jie išties griauna įprastinę fantikų ir laisvo plaukiojančio valiutų kursų ideologiją, iki šiol sėkmingai dėstomą ne tik Lietuvos universitetuose ekonomikos studentams. Bet dėstomos knygoje idėjos išties negriauna jokių tiesų ekonomikos kaip mokslo, todėl yra visiškai sveiko ir, manau, imlaus bei analitinio (autorius kaip analitikas ir ekspertas yra konsultavęs ir CIA bei Pentagoną) proto išraiška. Aišku, jei norėsis gyventi savo mąstymo paradigmų ribose, tai knyga atrodys savo teiginiais hiperbolizuota – čia jau laikas parodys, ar, tiksliau, pati artimiausia pasaulinė finansų sistemos krizė.
Kai rašiau paskutinius (ne visai paskutinius, tikėsimės, bet prieš šį einančius) dvejus savo įrašus čia, tai irgi jau rėmiausi kai kuriomis mintimis, kurios išsirutuliojo mano makaulėje – pliušinėje ir kimštoje pjuvenų, kaip Mikės Pūkuotuko, tad leisiu apie jo knygą pasakyti dabar pačiam autoriui:
Autorių aptikau gana atsitiktinai bežiūrėdamas jo interviu London Real TV, o knygą užsisakinėjau po to sąmoningai internete, bet įvyko ten nesusipratimas su investiciniu fondu, kuris ją siūlė su nuolaida, bet už savo naujienlaiškį “magaryčių“ nuskaitė kone kelias šimtines svarų, tai teko skambinti (jų kontora per penkias minutes pėsčiomis nuo mano darbo, tiesą sakant – gi aš City pakraštyje dirbu) ir prenumeratos atsisakinėti, tad man visus pinigus grąžino, o va knyga vis tiek atkeliavo paštu, ir gavau ją taip išvis dykai, tai net pykti negalėčiau. Ir kadangi niekaip nesu suinteresuotas finansiškai čia ją reklamuoti, tai mano rekomendacija nieko ir nekainuoja – tiesiog pridėkite ją prie mano 2014 metais pasiūlyto knygų dešimtuko.
Arba ne.
Nes – o kam jums to reikia, pagalvokite?
Komentarų: 3
Comments feed for this article
2020-12-21 07:32
Iš kur dabar šitas NT burbulas per krizę?! | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] menas ar netgi šiuolaikinis šūdmenis, išlaikytas vynas bei viskiai, vienetinė juvelyrika ir banalus žaliava iki šiol tebuvęs auksas, ar netgi gausiai šeriami visokie socialinių tinklų marketingistai bei influenceriai, […]
2021-02-15 07:35
Neigiamos neigiamos palūkanos | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] O ir auksiniai dantų protezai išėjo iš mados, kaip ir sovietmečio įprotis rytietiškai puoštis, apsikarstant solidžioms damoms ir nuvorišams auksine juvelyrika – juolab, kad pigesnis įvežtinis čia visoks “turkiškas“ auksas paprastai svyruoja praboje apie 10 procentų, tad, parduodant Lietuvoje, galima gauti vėlgi įkaltą gerokai žemesnę už jų pirminius paženklinimus prabą (nebent taip parduotum iš rankų į rankas kaip “juvelyriką“, tačiau tokiu atveju juk bendrai aukso likvidumas yra dar labiau ribotas). […]
2021-10-01 07:32
Lietuviškas NT ir kiniškas Evergrande | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] nemaloniai atsitokėjus, teks vėl pradėti dirbti ir užsidirbti, nes kinams tų jų fantikų nebereikės? Iki merkantilizmo amžiaus, priminsiu, Kinija visą tūkstantmetį buvo ekonomiškai galingesnė […]