Tekstas žemiau yra įgarsintas PODCAST S02E08 Patreone:


Sakykite, gal norite pamatyti ekonomikos [ministerijos] rūsį?

Matote, čia tokia viena šaižiai viauksinti (atsiprašau, tačiau mano ausys kraujuoja kaskart išgirdus ne tik jos pseudo-dipukines intonacijas, bet ir balselio tembrą) garbanota blondinė pudeliukė tiktokerša siūlėsi mums parodyti.

Tas atvejis, kai jau manai, kad taip kūjeliu pribaiginėjama Lietuvos ekonomika paslika tyso ant grindų, tai būtinai ja pasirūpinti paskirta ministerė dar pasiūlo nusileisti ir gerokai žemiau grindjuostės.

Perfrazuojant, tai, pasiekus dugną, dar mums ir patiktokerino iš rūsio.

Kompozitorius Gintaras Zdebskis šia tema netgi pasiūlė gal jau tiesiog jai pagroti tame rūsyje papais. Nes jei yra jais dainuojančių, tai dabar dar matome, kad turime ir jais ekonomikos problemas sprendžiančių.

Aš nuoširdžiai nežinau, ką šitoje magnum asinum, kaip sakę romėnai, situacijoje išvis galima dar pakomentuoti. O kad negalėčiau ko nors pakomentuoti, tai, sakysite, man tikrai nebūdinga. Bet gal todėl stengiausi pastarąsias savo tinklaraščio temas daugiau skirti bendram išsilavinimui istorinėmis ekonomikos temomis, kurios padėtų lengviau suvokti dabartinį kontekstą.

Prisipažįstu, kad aš nuoširdžiai nepamenu kitos tokios netikšų ir tiek nutėkštų vyriausybės. Ir aš net nekalbu apie šių valdančiųjų niekinę kvalifikaciją, kurią pralenkė net pirmtakai “profesionalai“, ar jų strateginio mąstymo lėkštumą, kai net ir iki šių valdžiusi Prietaiso vyriausybė turėjo gerokai daugiau Lietuvos ateities vizijos.

Tiesa, pastarieji, va ką kaip tik šiomis dienomis man archyvai priminė (nes tomis dienomis iš šitų leninskijie hodoky šaipėmės tik aš ir Andrius Užkalnis), buvo susikvietę tokio konjuktūrinio žiurkėno dėka krūvą to meto “influencerių“ palaižyti energoūkio ministerės Atvėsaitės sėdimojo mąstymo pusrutulių, labai džiugiai po to savo tinklaraščiuose (nes dar Facebook nebuvo pasiekęs tokio lygio, kaip ir dalis jų ta socialine platforma net nesinaudojo!) kvykaudami, kokia šauni ši ir jos kolegos bebriečiai. Ir kaip čia viskas su komunikacija šiuolaikiška, kad net vau!

Šįkart – karantinas, todėl net dviem namų ūkiams, jei tie nėra ribojimu tarp savivaldybių besirūpinantys patruliai viename gurkenvagene™ arba biorobotukai prie konvejerio “plyno lauko investicijose“, prichvatizuotuose agropromo kompleksuose ar visokiose maksimose, tai susiburti tokioms pasismaukymo rateliu (angl. circle jerk) dūzgėms nebeišeina – tad parsisiųsk apsiuką ir pakliūk pas kokį taksiuką (kurio kojytės trumpos, tai tik raustis kaip kurmis temoka, neskaitant šeimininko rankos laižymo) į madingą afterparty rūsiuką.

Yay!

Beje, dar nepastebėjote, kad ne tik labiausiai paramos iš jūsų nusavintų pinigų gauna kaip nukentėjęs vis tiek per karantinus ir toliau veikiantis tas stambusis verslas, bet juk net ir pats (sic!) koronavirusas supratingai tokias dideles gamybines ir prekybines įmones “aplenkia“?

Tad jei be eilės prie visų influenceriais įsidarbinusių agitatorių ir propagandistų brukamo skiepo, kaip valdžios leidimo iš karantininiais getais paverstos Lietuvos, dabar prasibrauti negalite, o ligoninėse vardan tos “indulgencijos“ visas matomiausias ir tinkamiausias instagraminimuisi vietas jau išsidalinę politikos narcizai bei sociumo tuštutės, tai saugiausia pandemiją pralaukti, žinokite, pakuojant užsakymų siuntas ar šluojant medžio drožles.

Tiesa, pasifotkyti baltu triteleskopiu aifončiku į savo stories gal nelabai čia gražiai gausis, bet jei išties nesate tais kovidiotais™ ir nuoširdžiai įsitikinę, kad medžiaginis skuduras ant snukelio net miške jus apsaugo nuo tautinių zuikių ir voverių platinamo žudikiškojo Uhanio gurmanų užkrato, tai – jūsų paslaugoms ne viena šiuolaikinių vergų prekybos įmonė, kažkodėl tik save klaidingai vadinanti “laikino įdarbinimo“ (soriukas, kad boltukai laisvų prijusiukų lizingu jums šiuo metu nebeturi), kur tikrai niekas koronavirusu “nesusergaį, nes virusas plinta tik patentuotu būdu per tokiai veiklai išsiėmusius “patentus“ (va jei tie šešėlinės ekonomikos mikro-šulai pas save kasos aparatus susistatytų, kaip turginiai šios premjerės per aną krizę nurodymu, tai gal… bet kad ir turginiai gi dabar yra zarazos!).

Aš, žinote, net nelaukiu likusių punktų iš to tik apgailėtina pajuoka belikusio 130 žingsnių plano, kurio iš esmės nei kada buvo (net Jo Ekselencijai slapta nebuvo parodyta!), nei jo iki šiol išvis yra, nes tik padulkino jus, mieli rinkėjai, per visus įmanomus parametrus, dabar patys darydami dar daugiau to paties, ką iki jų darė jų kritikuoti prieš rinkimus.

Ir net Gedimino 11 tupinti partinė markitantė™ nebesugeba jau susižiūrėti jai pateikiamos statistikos, kai susirgimų paskaičiavimai savivaldybėms padaromi elementaraus padauginimo būdu, kad gautųsi tas sprendimą lemiantis skaičius 100-tui tūkstančių. Kai tuo tarpu realiai kokioje nors Birštono “savivaldybėje“, kurią sau įsisteigė ankstesnė TS-LKD vyriausybė, nes vis prieš socdemus iki pėsčiomis nueinamų Prienų laimėti nesugebėdavo, gyventojų yra kone perpus mažiau, nei viename Didžiosios (kadangi šis nuo savo vardo rajono yra policijos atkirstas) Varėnos “mieste“, kai šis rajonas dar sovietmečiu, net iš jų dar neatėmus Druskininkų, jau buvo rečiausiai gyvenamas.

Aišku, kad tuomet bendra suma per Lietuvą, taip šituos išvestinius padaugintus skaičius supliusavus, bus bent 15-20 kartų didesnė, nei faktiškai yra suregistruota – galime netgi labai raiškiai papanikuoti, kad mes pirmaujame visame pasaulyje pagal susirgimų rodiklius.

Tai ką tuomet čia skaičiuojam? Pagal ką sprendimus priimam, kai, nepriklausomai nuo pratestuotų skaičiaus, kurio mažėjimas nerodo karantino poveikio, o tik testavimo sumažinimą, bet teigiamų testų santykinis dydis iš esmės net nesikeičia?

Tai gal ta pačia proga, norint užbaigti cirkus su lietuviška “savivalda“, jau girdėjote ir ką nors apie savivaldybių administracinę reformą? Ne?

Ne laikas, dar pasakykite. O tai kada dar bus tas “jau laikas“?

O tų 60 savivaldybių dviem su puse milijono gyventojų nėra taip per didelė našta jūsų biudžetui, kai estams užtenka 15-kos (perskaičiavus palyginimui su Lietuvos “populiacija“, kaip pavadino “įsakymo iš Bilo Geitso suskiepijimui belaukianti“ premjerė – turėtų tik 30, t.y. vis tiek net perpus mažiau!).

Aš net negirdėjau, ką ši kvankų vyriausybė planuoja toliau ir bendrai su taip valstybės nurodymų, net jei jie yra teisinami pandemine grėsme jūsų sveikatai bei gyvybei, dėka niokojama Lietuvos ekonomika daryti.

Ar dabar jau visos valdžios šitoje mirusioje respublikoje™ padefaultu yra gavę carte blanche veikti be atsakomybės už savo veiksmų pasekmes, nesupratau?

Tai aš, prisipažinsiu, neturiu tokio fetišo kaifuoti nuo ir mano adresu pritaikomų sankcijų.

Arba, panelės iš wilensko brodo, tuomet susimokėkite už šitą savo atrakcioną, prašau, paimdami mokesčiais iš savo rinkėjų ir jūsų palaikytojų – ne kažką iš 19 procentų mokesčių mokėtojų tesusirinksite susimokėti likusiems, bet Amerikos Revoliucija prieš britų Karūnos savivaliavimą kolonijose irgi prasidėjo nuo šūkio “no taxation without representation“. O ne tik aš nesu linkęs finansuoti savo gerbūvio sąskaita jūsų kasdien vis intensyvėjančių durnysčių – juk jokio plano, kaip už šitą savo veiklą susimokėsite, irgi iš jūsų mes niekas nesame girdėję (o ir ką į tai iždo girto pavairavimo ministerė, ką?).

Bet taip nuoširdžiai klausiu: jei karantinas yra viena iš pandemijos kontrolės priemonių, kuris turi tiesioginį poveikį ne vienam ekonomikos sektoriui, tai ką su tais sektoriais ir žmonėmis juose darysite toliau?

Sakau “toliau“, nes pagalvota prieš tai juk nebuvo.

Ir prieš rinkimus, taip trankant per Sauliuko rankutes, kad tas vokiškų fantikų mums nešvaistytų, juk irgi nebuvo komunikuojama jokiomis makroekonomikos politikos strategijų temomis (na, nebent gal per kokius tiktokus, bet aš, atsiprašau, į savo vaikų žaisliukus nelendu).

Ar tiesiog funkcionieriai bei nomenklatūrininkai tiek jau įpratę pinigus pasiimti tik iš tumbočkės, kad jiems aplink visi kiti “runkeliai“ yra tiesiog buki, kurie ketina, mano galva, labai pilietiškai ir demokratiškai (bet tik mano galva, deja) per teismą savo teises iš valdžios susigrąžinti – kaip antai niekinančiai apie smulkiuosius verslininkus pareiškė toks kotletinis valstybinės kontoros valdininkas, seniai tame savo akustiniame fotelyje bekiurksodamas jau praradęs ne tik sąžinę.

Galima tikrai sėdėti ilgai užsidarius karantine, atidedant trečią ar ketvirtą po jo vėl neišvengiamai kilsiančią užsikrėtimų bangą, kai pajamos pragyvenimui vis dar eina. Bet kad tai, ką klaidingai vadinate valstybe, šitos valdžios dėka nusiplovė savo putlias rankutes nuo to, kad šitą praradimą imtų jums, mielieji runkelių geto rezidentai, kažkaip spręsti ir kompensuoti.

Sako, jų ne protelis menkutis ir tos susitraukę smegenys, besitrankančios kaukolėje imituoja barškutį, bet jų valdiškos rankytės-kojytės tam per trumpos.

Kaip taksiukų, aha. Bet – visada prašome su jais pasitiktokinti tūsui į rūsį. Nes juk taip fainej če, ane?

Yay!

Tai, žinokite, ekonomiką rūsyje ir taip pamatysite, o va be tiktokų, deja, kitų šios kvankų vyriausybės darbų galite net ir nebeįžvelgti.

Kaip ir pažadėtojo, bet vėl pamiršto, šešėlinio ministrų sąrašiuko iš didžiausios opozicinės frakcijos – arba tie šešėliniai kandidatai nenori dar vienai kadencijai pratęstų šunaujos patičiu™, arba realiai sunku diskutuoti su valdančiaisiais, net jei tie ar tos ministerijų rūsiuose papais nestrateguoja, kai tokio “teisingo progresyvumo“ jau užvaldytos tradicinės žiniasklaidos ir socialinės platformos.

Tad prenumeruokitės – jei ne mane, tai tiktokeršas.

Bent jau rūsį pamatysite – ten be šiluminio mazgo dar bufetas buvo, pamenu, kuriame kavą gėręs ir a.a. “dviratininkas“ ekonomikos mokslų daktaras, skirtingai nuo dabartinės lopatologės, Vytautas Šerėnas. Ir man bus įdomu pamatyti, kap tę, mažum, i kitep pasikeitę. Ir aš dar norėčiau tokių šviežių vaizdų iš Vyriausybės, Seimo ir Prezidentūros kažkada mano aplankytų bufetų – ko daugiau dar iš tų institucijų jau ir benorėti, nes išvis, kam čia ta ekonomika be manęs dar įdomi, tiesa?

Ačiū mano rėmėjams Patreone – visi nauji podcast, kaip minėjau, dabar bus ten.