Važiuodamas ryte iš prekių sandėlio link biuro girdžiu per radiją žinią, kad premjeras “daragoj tovarišč“ © Sidas Prietaisas su chebrantais renkasi į Vyriausibės™ strielkę, ir klausimas paviestkėje yra tik vienas – ekonominė situacija.
“O, – galvoju, – na, nieko sau! Negi šitas sugedęs aparatas dabar atkus ir dar pradės kišti nagus prie to, ko visiškai neišmano?“
Kažkada taip Vilniaus Banko vyr.žurnalistas Julius Niedvaras, ėjęs valdytojo pareigas, kai atsisveikino su dr. Aušra Maldeikiene, ėjusia viešųjų banko ryšių su visuomene atstovės pareigas, nusprendė pats su spauda pabendrauti ne per atstovą ir jos iš anksto parengtus tinkamus tekstus žurnalistams, vaišinamiems sausainiukais su kava ir taip nepersidirbantiems, bet atspausdinantiems, ką reikia, o iš dūšios. Na, juk pareigos įpareigoja (ne!), ar ne? (ne, tik ne tai!!!).
Po tokios jo iniciatyvos tai kilo toks ažiotažas visuomenėje, kad komercinį banką anuomet iš mokumo krizės, puolus indėlininkams atsiiminėti savo pinigus, išgelbėjo tik Lietuvos Bankas.
Taip ir šitas dabar, atsisveikinęs su patarėju Stasiu Jakeliūnu, nusprendė, kad jei jau mokslinYkų studijai porą milijonų senais pinigais išleido, tai jau dabar kaip ir pats yra specialistas, nes juk pareigos (sic!) automatiškai prideda jam kompetencijos.
Pavairuos, aha. Kaip iš ano anekdoto apie sudužusį lėktuvą, kur juodosios dėžės prapuolė, tai apklausoje vienintelė gyva likusi beždžionė gestais parodė, kuo užsiėmė įgula, ir kaip ji boeingą vairavo. Tai jūs man dar pasakykite, kad mūsų premjerą nuoširdumu proverbinė beždžionė pralenkia – nepatikėsiu!
* * *
Bet palikime tą tuščių maulių, anot generalgubernatūros valdytojos, tuščią posėdį.
Ne pirmiena. Kaip miegojo – taip ir toliau miegos, ir nuo to Lietuvos ekonomikai tik sveikiau. Nes neklysta tik tie, kurie nedirba, bet kai šitie nedirba, tai nieko ir nepridirba. Taip ir stumia dieneles savo smulkius merkantilinius interesus valdžiukėse tvarkydami nuo kadencijos iki kadencijos – soušel-stail (dzūk. social[democrat]-style).
Geriau pakalbėkime apie tas mistines ir nuolat linksniuojamas verslo sąlygas, kurios, suprask, krutina ekonomiką.
Nors iš tiesų ekonomika – tai ne vien verslas, ir ne tik verslas, ir netgi ne pagrindinis tos ekonomikos variklis, o tik sudedamoji tarpusavio ekonominių, socialinių, politinių ir pan. santykių visuma tarp įvairių ją sudarančių institucijų (ne kaip pastatų ar institutų – žr. apibrėžimą) – tarp verslo ir viešojo sektoriaus, tarp valstybės ir privataus sektoriaus, tarp pirkėjų ir pardavėjų, tarp gamintojų ir vartotojų, tarp kuriančių BVP ir prisidedančių vartojime, skatinančiame savo ruožtu BVP augimą, ir t.t. Kaip matote, netgi ekonomika pati sau yra tik sudedamoji visumos dalis.
Daug įdomiau, o kokios sąlygos (arba kokie institutai plačiąja prasme) leidžia šalims vystytis, augti, kurti gerovę savo piliečiams?
Kadangi tema būtų platesnė, tai aš iškart einu prie “kaltos aplinkos“™ – tuos veiksnius išvardino trejais metais už mane vyresnis ir ne vien todėl gerokai protingesnis, nes Nobelio premijos laureatas (ačiū Poviliui Poderskiui už pataisymą – nėra dar tokiu, bet manau, kad tikrai premijos vertas), ekonomistas Kamer Daron Acemoğlu iš MIT. Galite ir paskaityti jo tinklaraštį tokiu pačiu jį išgarsinusios knygos pavadinimu Why Nations Fall.
O aš tiesiog pateiksiu jas perfrazuotas mano mylimo istoriko Niall Ferguson, kuris pateikia ir savo knygoje Civilization: The West and The Rest, kurią būtina perskaityti dar mokyklos suole, įvardino tarsi killer apps – t.y. programėlės, be kurių jokia operacinė sistema neapsieina (tiksliau, apsieitų, bet būtent jos daro ją nenugalima, hence, killer apps, folks).
Man labiausiai patinkantis vienos iš knugų leidimų viršelis iš amazon.com
Šio ir paskatą TED konferencijoje galite pažiūrėti čia, o aš išvardinu šitas šešias būtinas sąlygas, palikdamas jo sąvoką ir mano lietuvišką geriau suprantamą jos interpretavimą:
1. Competition. – Laisva ir lygiavertė konkurencija.
2. The Scientific Revolution. – Mokslo pažanga ir inovacijos.
3. Property Rights. – Nuosavybės teisės ir skaidrus keitimasis jomis.
4. Modern Medicine. – Prieinamos šiuolaikinės medicinos paslaugos.
5. The Consumer Society. – Mokių vartotojų visuomenė
6. The Work Ethic. – Iš vidaus kylanti produktyvaus darbo etika.
Kiek per laisvai sau čia interpretuoju?
Nelabai. Aš tiesiog jums sutaupiau truputį laiko aiškinantis, o kokia, tarkime, kad ir darbo etika: socialistinio darbo spartuolio, komunizmo kūrėjo, darbo pagal įteisintų vagių paniatkes, vergvaldiška ar baudžiauninko, protestantiškoji ar pietiečių atsipūtusioji manjaninė, ir t.t. – nes darbo etiką visi suprantame skirtingai, o tūlas vokietis nesupranta graiko, ar ne?
* * *
Kodėl aš, rašydamas apie Lietuvos provincijos raidą savo pankišku požiūriu, užsiminiau, kad iš tiesų jokio ekonominio proveržio nenutiks, nors ir perkeltume sostinę į bet kurį kitą miestą iš Vilniaus, kuomet girdžiu suokiant daugiausiai kairiosios minties savamokslius “ekonomistus“ (paprastai atstovaujančius virkaujančiąją vargolių™ pusę), kad Vilnius, suprask, ne maitina 53 savivaldybes (šitaip pučiasi oponentai aniems, kurie mąsto dešiniu pusrutuliu™, net jei tai ne smegenų, o sėdimosios), bet pats Vilnius provincijomis maitinasi.
Iš tiesų, abi pusės dalinai teisūs – Vilnius išsunkia darbo jėgą iš tiesų iš provincijos į sostinę. Bet ar dėl to kaltas Vilnius, ar žlungančios provincijos, nieko negalinčios pasiūlyti uždarbio ir gyvenimo prasme? Ir ar iš tiesų Vilnius kuo nors pranašesnis už provincijas?
Mano mylimiausioji pusseserė yra personalo vadovė eksportuojančioje įmonėje provincijoje. Ji sako, kad specialistui ir profesionalui Kaune dera primokėti bent 500 litų prie algos per mėnesį už tą patį darbą, kurį jis dirbtų Vilniuje, nepaisant to, kad Vilniuje ir pragyvenimas brangesnis (ir ne todėl, kad “ir Kaune galima gyventi“ – galima, jei primoki kas mėnesį bent po €150 dabar). Gi dar smulkesniame mieste, tai tenka primokėti jau po 1000 Lt arba €290-300.
Antraip į provinciją dirbti nieko neprisišauksi – nebent kažkada į mokslus ir geresnio gyvenimo sostinėje anksčiau išvykusius, kuriems nepasisekė ir tie grįžta į namus, nes čia yra dar tėvai, čia dar yra pigus būstas, čia jau iš emigracijų draugeliai, dar didesni nevykėliai, gal grįžę, čia patogiau auginti vaikus, kada vienas iš šeimos narių nedirba, nes vis tiek nedirbo ir sostinėje, o į kažkokius Depresėlius sodų bendrijoje keltis nesinori, ir t.p. Bet tam reikia sau pradžioje pripažinti, kad gyvenimas, deja, nepaviko™.
Net jei ir nelankei teatrų, filharmonijos ir akropolių, apie ką svajojama provincijoje, nes Vilniuje, suprask, taigi viskas po ranka (tik tiek, kad šitie naujieji vilniečiai didesnę paros dalį praleidžia kiurksodami spūstyse su likusiais burundukais į darbą ir atgal). Mano pusseserė daugiau koncertų ir spektaklių pamato už mane, gyvenantį Vilniuje, tarp kitko, o ir šiaip atvyksta dažniau pasišopinti į Vilnių, nei arčiau į Kauną, kur vyrauja varšavska mada, o jai Suvalkai tam yra arti ir daug pigiau, o ne Kaunas sunkvežimiais užgrūstoje via Baltica.
Vilnius patraukliu laikosi tikrai dar ne todėl, kad jame visi 6 killer apps funkcionuoja puikiai. Bet funkcionuoja daug geriau, nei yra provincijoje – akivaizdu dėl pirmojo (kažkada vienas toks “vilnietis“ atvirai pareiškė pretenzijas man, dar jaunam, kad aš vietą jo, matai, po saule užimu – jis gal iki šiol negali atleisti, kad darbo vietos ir vieta socialinėje klasėje nėra paveldimi, kaip yra feodalizme ir kaip buvo išsivysčiusiame socializme prie nomenklatūros).
Investicijos eina, kur yra išsimokslinusių darbuotojų – net jei tai tik call centers kokio banko ar pašto kontoros. Nuosavybės teisės Vilniuje juda paprasčiau, nes čia jau nėra aktualu turto ar žemės paveldėtojai su kažkada senelių turėtomis žemėmis ir teisėmis į kaimyno ežią, o NT vystytojai per notarus proceso tvarkymą standartizavę, kas iš tiesų yra aktualiausia. Medicinos paslaugų kokybė irgi nekelia abejonių – juolab, kad pas specialistus iš provincijos paprastai siunčia irgi arba į Vilnių, arba į Kauną, dažniausiai.
Nėra abejonių ir dėl vartotojų visuomenės – čia pinigai juda didesni ir greičiau. Jei esi toje karuselėje ir samstai rieškučiomis, tai skaityk, kad gyvenimas paviko™. Čia iš tiesų yra kur pinigus išleisti – tik spėk uždirbti. Po darbo sodietis eina į lysvę, o miestietis – į kavinę. Ir dėl darbuotojų konkurencijos irgi turi gerą spyrį pasturgalin, kad judėtum ir krutėtum, nes darbo etika irgi yra miesčioniška – negali sau leisti provincialaus apsnūdimo.
* * *
Ir jei pažiūrėtumėt į provinciją, tai kur didžiausios problemos?
Ten, kur seniai įsivyravę vietiniais kunigaikščiais, kniaziais ar carais tituluojami merai, pajungę visą vietos savivaldą kaip sistemą savo ir artimųjų ratui, pravardžiuojamam klanu. Kiek jūs rasite konkurencijos Druskininkuose, valdomuose šitos pačios pašlemėkų vyriausibes™ LSD partijos vice-pirmininko, ar kokiuose Kėdainiuose, darbeicų tėvonijos?
O juk tai – dvi partijos, iki šiol šventai įsitikinusios, kad laimėjo Seimo rinkimus, nors šiaip reali ir kadenciją atidirbusi kartu TS ir LS koalicija balsų pelnė daugiau už bet kurią iš anų minėtųjų padugnių partijų, bet kai valdžios godulys akino, tai ir nekenčiami konkurentai tampa partners in crime, dėl skaičiaus prisiimant iš rūsio iškritusius totoškes su šlapiu maišu trenktais tamošiukais.
Net ir su lenkais ji yra belenkokia (iš demotyvacija.lt)
Tačiau grįžtu prie minėtųjų pagrindinių suokalbininkų rūpestyje už darbo žmogų.
Ir tuomet žiūrim – kokia gali būti mokslo pažanga kurorte, kurio darbuotojai prie pašalpų prisiduria grybavimu ir uogavimu, kad žiemą išgalėtų pramisti, ar mieste su maisto pramone, kuri pagarsėjo visiškai nupiginta mėsos sūdytoja? Ir kur dabar rajoniniuose laikraščiuose giedami ditirambai šauniems “vaivadoms“, ar kokio stambaus kapitalo valdytoja svaisčioja, kad žema alga ne tai svarbu, kiek svarbu yra darbuotojui galimybė užsidirbti (ne, šitie tai šeimoje nieko nepasimokė – ar su vokeliais, ar su blėnimis viešumoje).
Gal ką nors galite pasakyti apie nuosavybės teises provincijoje? Kiek metų valstybei, o vis dar senukai ar jų anūkai mina žemėtvarkos slenksčius ieškodami teisibes™ dėl LSDP pirmtakų KPSS nusavintų sklypų, turėtų valdant smetoniškiems “buržuaziniams nacionalistams“?
Medicina? Kaip sakiau – siuntimai yra į respublikinius centrus antrinei priežiūrai pas specialistus. Ir tai suprantama, nes yra kvaila investuoti į tuščias rajonines ligonines provincijoje, kai jau sraigtasparniai būtų pigiau. Ir kada pinigai iššvaistomi pastatams, tai provincijoje specialistams algoms jau neužtenka. Išsunkė Kaunas su Vilniumi? Medicinos paslaugos prieinamos tik turintiems galimybę patiems nuvykti į ligoninę, taip ir profilaktiką atidedant, nes net ir susisiekimas su centru iš esmės žlugęs, provincija užsidaro savyje tarsi natūrinis ūkis.
Apie vartotojų visuomenę sunku ten kalbėti – pramogoms pinigai išleidžiami kitur. Visas kitas verslas dar sukasi tik aplink prekybos tinklus, anaiptol ne vietinius, kurie išsunkia paskutinius maistpinigius ir iš vietinių pirkėjų. Nėra amatininkų ir krautuvininkų, parduodančių vieni kitiems paslaugas, tarpusavio mainų tinklo (sugriauta gerokai iki tėtušio Landsbergio, nereikia ant Patriarcho brazauskinių šunų karti). Apie viską pagalvota. Arčiau jūsų. Kitaip ir nebebus jau.
Apie darbo etiką kalbėti sunku, kai to paties darbo ir vietų nuosekliai mažėja. O ir provincijose esantys gamintojai bei eksportuotojai, pavaikščiojus į darbo pokalbius, labai nuvylė savo esamos padėties nesuvokimu. Tarkime, galima ieškoti filijalo vadovo pusantrų metų, skaičiuojant ne nebeuždirbtus pelnus, o sutaupytus “litukus“ jo algai – kuo ilgiau ieško, tuo daugiau gi sutaupo, aha! Tad dar ieškos pusantrų metų, glušpetriai, nes ir rasti nenori, o aš tikiuosi, kad atrankos agentūra gauna pinigus irgi už paiešką, o ne suradimą.
Tokiame fone tikrai net Vilnius atrodo Pažadėtąja Žeme.
It works both ways (iš alternet.org)
* * *
Bet jei ir į jį pažvelgsime iš šalies, tai, ko gero, mūsų ekonomika serga, o ne vien tuštėjanti ir merdėjanti provincija. Ir po truputį pati Lietuva pradės prarasdinėti patrauklumą kaip rinka, nors ir būdama ES dalimi.
Juk geografiškai esame Europos pakraštys nesuprantamuose rytuose – toks buferis nuo barbarų invazijos. Ir iš kurio žmones susiurbia Anglija ar Norvegija, kur klimatas, lyginant su gimtine, yra tikrai šiaip sau, sąnariams ir plaučiams tikrai ne į naudą, o ir ūkai ar poliarinės naktys iš savižudžių šalies pabėgus turi galutinai įvaryti depresiją.
Bet, ko gero, tos šešios programėlės ten veikia geriau, nei netgi čia sostinėje, nepagalvojot?
Sutinku, kažkas veikia netgi pas mus geriau, kai imi lyginti – taigi dar paskutinis išvykęs neišjungė šviesos, ar ne? Bet gal vis tik reiktų pradėti galvoti apie platesnę nacionalinę strategiją atsakant, o kas mūsų šaliai suteiktų pranašumą be vis dar pigios (iš tiesų, tai labai brangios, tik mažai uždirbančios, nes pajamų mokesčiams kone du trečdalius atiduodančios) ir per prievartą kone pusšimtyje vietos aukštųjų mokyklų išmokslintos (nors nebūtinai kvalifikuotos) darbo jėgos? Kokie veiksniai būtini, kad čia norėtųsi investuoti. Norėtųsi gyventi čia, o ne kitur Europoje. Norėtųsi mums patiems gyventi. Tiesiog gyventi.
Tam mūsų 6 killer apps turi tapti most lethal. Nors visumoje, apsidarius į progresą, gal ir einame, manau, tinkama kryptimi, tik nederėtų prarasti įsibėgėjimo ir pažiūrėti, kas kur eina, o kas lieka mirkti praeities godų ir nerealizuotų svajų (proletariškos diktatūros, socialistinės etikos, pagoniško ir nacionalistinio patriotizmo, ir t.t. – o iš tiesų, tamsybės ir konservatyvizmo bei priešiškumo nešvengiamoms permainoms) liūne.
O tai kaip mūsų provincija, paklausite, kuri vis labiau atsilieka paskuigalyje?
Ji turės natūraliai išnykti kaip tokia yra dabar – gana jau tuščiai pilti pinigus kaip vandenį į rėtį. O vaivadoms metas eiti į karą, kam jie ir buvo samdyti – tegul pradeda patys konkuruoti dėl tų pinigų, o ne konkuruoti dėl dotacijų iš Vilniaus, save teisinant tuo, kad tik atsiima iš provincijų, neva, išsunktus pinigus į sostinę, ir gana sostinei jaustis kaltai dėl šitų vargšų giminaičių, vis juos šelpiant. Kuomet bent jau GPM bus atiduodamas bemaž visas, ir bus atiduodamas miestui pagal darbo vietos registraciją, ir teks savivaldai iš to išgyventi, tai ir pats gyvenimas privers pasirungti dėl investicijų patrauklumo.
Savivalda, kuri pati neišsilaiko, yra ne savivalda, o pati yra išsunkianti institucija, jei dar kažkam joje gyventi gera (o kam?), kad neišsilaksto, o turtėja.
O Lietuva Europoje irgi yra savivaldė provincija, ir čia reikia jau nacionalinio sutarimo ne kuris šviesą ir kada išjungsime, nustojus išsunkinėti ES fondų lėšas. Nes būti tik geografiniu centru yra per mažai netgi vegetarų dainiaus sumenkintai “mažai agrarinei valstybei“.
* * *
Ir aš girdžiu tą argumentą, kad nedera išsunkiančių institucijų painioti su pašalpine ir iš sostinės (bei dar trijų miestų) gaunamų dotacijų gyvenančia provincija, ar kad pati Lietuva yra pašalpinė, o tai, suprask, skirtingi dalykai.
Bet manau, kad tai tik žodžiai, paslepiantys esmę – priežastis yra tų šešių killer apps nebuvimas arba prastas funkcionalumas, nesuteikiantis galimybės pakeisti padėtį iš “pašalpinės“ į proveržio ir atvirų institucijų visuomenę. Ir kai klausiate, o tai ką pats siūlau, tai pastebėsiu paprastai: jei žuvis pūva nuo galvos, tai kniaziai-vojevodos provincijose, kone visi pagalovnai priklausantys pašlemėkiniai koalicijai iš konservatorių LSD partijos ar iš įteisintų vagių, tikrai jau akis ne vien man bado. Šios sistemos iš apačios griauti jau nėra kam – paprasčiau emigruoti į sostinę ar dar toliau.
Lėšas ir energiją gal pradžioje ir vertėtų skirti šių sisteminių mazgų griovimui jau tik iš viršaus, ir kuo greičiau. Gana šelpti, atimant lėšas, reikiamas investicijoms į Lietuvos spartesnę pažangą. Kaip Sovdepijoje revoliucija link laisvos visuomenės iš viršaus prasidėjo nuo ūkiskaitos (palydimos vėliau spartėjimo ir persitvarkymo šūkiais), tai gal ir dabar stagnuojančią savivaldą reikia pradžioje išmokinti gyventi nebe iš dotacijų, o bankrutuojančias jungti prie sėkmingiau besiverčiančiųjų.
Gyventojų tankumas (ar skystumas, jei tiksliau) nenumato 60 savivaldybių ir įsitvirtinančių vietinių vaivadų tėvonijų išlaikymo kokių nors bendrapartiečių, prasimušusių į nacionalinę politinę biržą (Seimą) ir targavojančių kaip Targovicų konfederatai bendrais nacionaliniais interesais vardan smulkių savo vietinių – ne Seimui spręsti kokio nors Kaišiadorių ar Gariūnų turgaus reikšmę (priminsiu – konkrečiai šie abu klausimai yra prastumti tik vienos partijos – LSD), ir ne Seimo nariams rūpintis savo apygardos darželiais ar šaligatviais (tą daro absoliučiai visų partijų seimūnai pagal rinkimines apygardas, bet gal tegul asfaltu rūpinasi seniūnas, o darželiu meras?).
Kažkas tikrai prašvinkę ir šioje “danų karalystėje“, kada ministro portfelis iškeičiamas į kokio Europos komisaro ar netgi paprasto parlamentaro Briuselyje; kada nei vienas šalies vadovas nėra buvęs netgi meru; kada parlamentarais tampama nedirbus politiku savivaldybės taryboje arba, bent jau, “juodadarbiu“ partijos veikloje nacionaliniu mastu, formuojant politinę strategiją ir prisidedant ją įgyvendinant, o “ant durniaus“ prasmukus; kada parlamentarai rotuojami vienu ypu, skaičiuodami dienas nuo kadencijos iki kadencijos, užtuot keitus, tarkime, kas dveji metai po trečdalį Seimo, kaip vyksta JAV Kongrese, kas leidžia užtikrinti tęstinumą ir atskaitomumą; kada tas pats Seimas yra tapęs tik vykdomosios valdžios nutarimų įtvirtintoju ir tiražuoja blėnis, nes nėra aukštesnių ir žemesnių rūmų (konkurencijai – žr. pirmą killer app!), arba vieno jų vaidmenį atlieka prezidentas, o visa teisėkūros iniciatyva perėjo Vyriausybei; ir t.p.
Raginu keisti konstitucinę Lietuvos sąrangą?
* * *
O gal vertėtų apie tai pagalvoti, jei norime ne stagnuojančios Europos provincijos, o iš tiesų veržlios ES šalies?
Nebent esi tas, stirkstantis vienoje iš išsunkiančių institucijų, kuris tenkinasi gaunama renta, privilegijomis bei teisine apsauga nuo galimos konkurencijos, kaip antai, dar vienas šių dienų teisėjų isteriškas reikalavimas nejudinti teisėjų pensijų, priimtas tų pačių daugiau nei prezidentinę rentą gaunančių teisėjų, argumentuojant, kad tai yra ne Sodros ir viešųjų finansų problema (t.y. mūsų visų piliečių bendrasis viešas interesas, ir politinės valdžios kompetencijos sfera), o jau būtų teismų neliečiamumo pažeidimas (sic!).
Bet juk valdžių atskyrimo principas Vakaruose buvo sugalvotas būtent konkurencingumui užtikrinti, o mūsiškės jau suaugo į vieną politinį kartelį, gražiai atsidalinusį politines “rinkas“, gyvendami iš pridėtinės išsunkiamos rentos (ekonominė sąvoka reiškianti gaunamą antkainį prie uždarbio dėl šiojo riboto ir paklausaus ištekliaus).
Tad ir sostinei tenka apmažinti savo polėkį provincijas vadinti “pašalpiniais“. Nes gal tas danų princo Hamleto klausimas, būti ar nebūti, ne toks ir retorinis Lietuvai?
Kol kas permainų į šitą pusę nepamačiau, o labiausiai nuvylė TS ir LS politikai iškart po pirmojo Seimo rinkimų turo 2012 metais, kuomet jaunimas spontaniškai (pirmąkart istorijoje!) išėjo į Nepriklausomybės aikštę pareikšti protesto dėl pavogtos iš jų ateities, sumetus į krūvą skudurus LSD, TT ir DP bei taip suformuojant greitai formalią daugumą, o jaunimo rinkti politikai pasitenkino tik opozicine vieta (nes jau išrinko gi jų vadus), net nemąstydami apie tokių papirkimais ir klastojimais pagarsėjusių rinkimų užginčijimą, ramiai eidami į antrąjį turą apygardose, kuris jiems nieko nelėmė ir iš tiesų svarbesnis buvo tik LSD partijai, kokuruojačiai su DP (ir tą konkurencinę kovą laimėjusiai, priminsiu).
Ir kaip tuomet suveikė “arbitrai“ VRK ar Konstitucijos “garantas“ Daukanto a.?
Ogi niekaip, patvirtino ir įtvirtino sistemą eilinei kadencijai.
Tad ne, ir revoliucijos iš viršaus nebus, nors populizmas Lietuvoje kaskart ant to vis dar gauna balsų. Blogiau, kad dėl demografinio neigiamo prieauglio (tiksliau – nuomirio ir emygrerio, ar kaip čia VLKK siūlytų vadinti?) jaunimo paprasčiausiai yra per mažai, kad fiziškai savo skaičiais išstumtų senstantį establišmentą. Nusiteikite politinei stagnacijai.
Karai, suirutės, skolos, politinis nestabilumas davė Renesansą Europoje. Bet tegul nelanko jūsų kinietiškas prakeiksmas gyventi permainų metu, nes aš jau irgi senstu, ir man irgi norisi turėti savo vietą šitoje išsunkiančių institucijų sistemoje. Visiems oponuojantiems mano aukščiau mintims, ko gero, to natūraliai norisi irgi.
Tad aš keliu Islay viskio taurę į jūsų sveikatą, ponai, – ir prisimenant a.a. dr. Gintaro Beresnevičiaus alegoriją apie senutėlę Europą. Mūsų vaikams gi dar užteks vietos po saule po mūsų, ar ne?
Komentarų: 49
Comments feed for this article
2015-01-19 14:53
laisvamanis
netikėtai nuosaikiai… Gal tik įžanga?
2015-01-19 15:28
Punkonomics
Veikiau trys straipsniai viename. Nes iš pradžių norėjau tik supažindinti, ir kodėl vienur veikia demokratija, kitur irgi vadinasi demokratija, bet žmonės nelinkę už ją mokėti pinigus (mokesčių būdu). Po to pagalvojau, o kokie pas mus pavyzdžiai – ir Druskininkai bei Kėdainiai yra akivaizdžiausi išsunkiančių institucijų pavyzdžiai, ir dar su valdančiosiomis partijomis, kurios veikia kaip tokios institucijos uzurpuodamos valdžią ir pajungdamos ją sau (todėl – išsunkiančios). Ir tada pagalvojau, kad atsiras tokių, kurie sakys, o tai ką pats siūlai, tarsi problemos įvardinimas jau nebūtų atsakymu, nuo ko pradėti.
Taip gavosi daug teksto. Ir sutinku, kad tonas jame parinktas nuosaikus, bet toks ir buvo tikslas. Kai reikia sujudinti – renkuosi kitokį.
2015-01-19 17:00
laisvamanis
kas jau kas, bet pvz tai patys tinkamiausi, ir tai dar viena tema ne tik atskiram straipsniui (ir viena, ir kita reikšme), bet ir visai studijai – šiaip ar taip fenomenas.
2015-01-20 10:15
Punkonomics
Tai kad ne fenomenas, o taisyklė. Blogiausia, kad provincijoje išgyvenimo klausimu jau tampa, ar priklausai šutvei (partijai), o provincijoje ir valdo tik senoji nomenklatūra (LSD) su naująja nuvorišu oligarchija (DP).
2015-01-20 07:09
VLKK kaip grėsmė demokratijai | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Rygiškių Jono (Jono Jablonskio) ar jo tuomečio nuolatinio oponento Kazimiero Būgos (kaip tik rašiau apie išsunkiančias institucijas, ir čia matote, kaip mūsų kalbai buvo į naudą konkurencija!), ar dar anekdotuose pamenamo […]
2015-01-20 14:56
laisvamanis
“Šios sistemos iš apačios griauti jau nėra kam – paprasčiau emigruoti į sostinę ar dar toliau.“ Bet viršūnėse irgi nei kiek ne geriau – kas nori išlikti virš vandens, priverčiamas lipti į geldą. Belieka tie, kas per vidurį? O jei ir ten nelabai kas? Tada jau karas arba maras ir… mišios? Sugadinai ūpą.
2015-01-20 15:25
Punkonomics
Taip, provincijoje išlikimo pagrindas yra priklausomybė vietos valdančiajai partijai. Jei nesi šitoje išsunkiančioje sistemoje – esi už jos ribų, ir tuomet arba tave pajungs, arba sunaikins, kad nebujotum, arba pats pasitrauksi. Šitų viršūnėse vaikai irgi išvykę į didmiesčius arba užsienį, kaip ir Rusijos oligarchijoje įprasta.
2015-01-20 16:31
laisvamanis
taip, be abejo, aišku… Kas prieš? Nėra? Kas susilaikę?
2015-01-21 10:39
Punkonomics
Kas prieš – tas priešas gi, nu.
2015-01-21 11:56
laisvamanis
beje, vaje, pasirodo, į šią problemą jau atkreipė dėmesį soc. aps. ir drb. ministrė, kuri ryžtingai ėmė ir patvirtino regioninės jaunimo politikos stiprinimo planą, taigi kad nepavyks sostinei sunauikinti regionų ir provincijų – išgraužkit! Ministerija jau numatė ir 2 (du) konkursus jaunimo iniciatyvoms regionuose, ypač kaimeliuose ir mažuose miesteltiuose, remti. O labd. ir par. fondas vikonda vykdo naują socialinę iniciatyvą ir skelbia idėjų konkursą “kuriame naujus Kėdainius“! Ir dar pinigus už idėjas mokės! Net 30 (trisdešimt piniginių) prizų! Ar Vilniuje taip būna? Nebūna! Net Klaipėdoje nebūna! Tai apie ką mes kalbam? Reikėtų ištrinti šį straipsnį kartu su komentarais kaip praradusius aktualumą!
2015-01-21 12:00
Punkonomics
Tai čia kaip pakelti mokesčius, kad būtų už ką susimokėti propagandai, kad reikia mokėti didesnius mokesčius, aha.
2015-01-20 20:30
Linas
…kad darbo vietos ir vieta socialinėje klasėje nėra paveldimi, kaip yra feodalizme ir kaip buvo išsivysčiusiame socializme prie nomenklatūros….
kaip antai Bradauskas ir Bradauskas;Mazuronis ir Mazuronis;Žiemelis ir Žiemelis;Lanzbergis ir Lanzbergis.
Čia tik paviršiuje.O kur teisėjai,medikai….
2015-01-21 10:24
Punkonomics
Formaliai gi nepaveldėjo, ar ne? 😉
2015-01-28 07:02
Vilniaus mero rinkimai 2015m. | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] kovos, bet per tuos keletą dešimtmečių politinės partijos provincijose tapo efektyviomis vietinėmis išsunkiančiomis institucijomis, kas ketveri metai kaip duokle atsidėkojančios savo centrinei nomenklatūrai, nes parūpina […]
2015-02-02 07:02
Graikų sirtakis prieš vokiečių biurgerius | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] ar sniego gniūžtes į Seimo langus susirenkantys pamėtyti liumpenai, ar tiesiog nusivylę provincialai, balsuojantys kojomis lauk iš savo kaimų ir miestelių arba rankomis už gerus ponus gražiai ir daug […]
2015-02-16 07:03
Merų rinkimai 2015 trumpomis frazėmis | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] savivaldybės geriausiu atveju gali rinktis tik bankroto administratorius, nes seniai nėra nei savivaldybės, nei savistovi Lietuvos administraciniai […]
2015-02-26 07:02
Vakarų forpostas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] ir prieš korupciją nukreipta liustracija, nei siekiu kurti pilietišką visuomenę ir iš tiesų diegti neapsimestinai demokratinius […]
2015-03-03 07:05
Merų rinkimai 2015: po pirmojo turo | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] gali nebesiguosti LSD pašlemėkai dėl kokių nors tipinių išsunkiančių institutų pavyzdžio Druskininkų, kur caro reitingą lenkia tik Huilo – bet ir tai dar neaišku, nes Putino […]
2015-03-16 07:06
Diskusija: Europos federalizacija per graikų skolas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] praėjo pagaliau rinkimai savivaldose (iš tiesų, tai savivaldos yra tik keturios, visa kita – potiomkino kaimai), kas pasiilgo Huilo prapuolenio, niūniuodamas naujas dainuškas vietoje Lalala, kas žvelgia […]
2015-04-06 10:02
London’s Callin’ (3) 22 Acacia Avenue | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] kada Lietuva pasirinko būti Vakarų forpostu, o ne Pribaltika), darbo etika ir t.t., kas ir yra 6 killer apps, ir kas ruskiui yra priešinga jo tarakoniškam […]
2015-09-03 15:13
Apie atbėgėlius | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] tautose ir šių genčių vidaus bei tarpusavio susirinkimuose, peraugusioje į parlamentarizmą kaip institutą, sukuriantį Vakarų pranašumą prieš likusį […]
2016-08-29 12:28
Graikų sirtakis prieš vokiečių biurgerius | skipper_ltu
[…] ar sniego gniūžtes į Seimo langus susirenkantys pamėtyti liumpenai, ar tiesiog nusivylę provincialai, balsuojantys kojomis lauk iš savo kaimų ir miestelių arba rankomis už gerus ponus gražiai ir daug […]
2016-12-15 07:03
Kaip kovoti prieš liberalizmą liberalizmu? Kaip dr R. Kuodis, aišku | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Aš jau rašiau apie išsunkiančias institucijas, ir tai nieko bendro su liberalizmu, o veikiau – jo trūkumas. […]
2019-01-08 07:02
Kas mūsų laukia 2019-aisiais (5/5): Lietuva, tėvynė mūsų | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] dėl kasdieninių prekių ir paslaugų augančių kainų – tai “ačiū“ emigracijai ir išsunkiančioms institucijoms!), o tik pasiimti dotacijas (ir išeina po to kaip […]
2019-12-17 07:31
Marazmo bankas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Tų paskolų reikia tik Vilniuje iš esmės – visa provincija jūsų, socdemai, didžiausio įdirbio dėka tuštėja. […]
2020-01-19 01:25
London’s Callin’ (3) 22 Acacia Avenue – Neskaitau
[…] kada Lietuva pasirinko būti Vakarų forpostu, o ne Pribaltika), darbo etika ir t.t., kas ir yra 6 killer apps, ir kas ruskiui yra priešinga jo tarakoniškam […]
2020-03-16 07:32
Kiek kokybiška Lietuvos vadyba? (3/3): aplinka kalta © | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] už Vakarų ar net Centrinės Europos šalių vyraujančios politinės (ne atvirų, o vyraujančių išsunkiančių institutų Lietuvos ekonominė ir politinė sistema) bei mokestinės rizikos lygį (gal galima kada priimti […]
2020-04-06 08:01
Pašalpinė ekonomika (1/3): įžanga į pereinamąją fazę | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Kaip tik atvirkščiai, ir va todėl jie yra verslininkai, kad prisiima atsakomybę už savo gyvenimą, kad ir kas benutiktų, ir už savo verslą, ir supranta, kad laisvoje rinkoje gali nutikti irgi visaip, ir kad tuo verslininkas būtent ir skiriasi nuo “paprasto žmogaus“ (ar to sukčiaus, kurio “verslas“ yra susikurta ekonominė renta iš viešųjų finansų išsunkimo). […]
2020-08-31 07:31
Ką rinksitės į Seimą spalį? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] bei galimybių joje (t.y. mokesčių ir užimtumo politika!) struktūrą, ir veikiančias ekonomines bei socialines institucijas, kurios arba eksportuoja vergiškomis sąlygomis Lietuvos darbo jėgą ir importuoja šūdversliams […]
2020-10-05 07:33
Darkart apie galvos panaudos apmokestinimą | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] b) visi renkami ir išrenkami politikai yra pakankamai pragmatiški šitos jiems naudingos rentų ekonomikos ir išsunkiančių institucijų sistemos negriauti. […]
2020-10-12 17:31
Seimas-2020: po pirmojo turo | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] atvejų dėl to galima kaltinti išties tuštėjančios provincijos dėsnio pasireiškimo pasekmes, klaikiai susitraukiančias rinkas ir begėdišką išsunkiančių institucijų išnaudojimą savo […]
2020-11-24 20:36
Provincijos tuštėjimo dėsnis | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] kad rašiau jau įraše Išsunkiančių institucijų provincija apie tai, tačiau klydau, todėl trumpai paaiškinu tą dėsnį, kuris turėtų būti savaitme […]
2020-11-27 07:30
Vyriausybė-2020: profesionalesni už profesionalus © | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] va pozityvas ir bus tame, kad tokie ministrai, ko gero, pagaliau sugriaus tas nusistovėjusias išsunkiančių institucijų struktūras – savo entuziastingu beribiu kvailumu ir paiku jaunatvišku […]
2020-11-30 07:45
Kontekstinė paskaita apie Lietuvos penketą mutavusių elitų | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] gali pradėti piktintis dėl jau per didelio protų nutekėjimo ir jų pačių vis labiau per išsunkiančias institucijas prastėjančios asmeninės materialinės padėties bei sumenkusių galimybių ją susikurti bei gausinti, kaip yra […]
2020-12-04 07:30
Nepriklausomi praimai prichvatizuotojai | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] pareigų prieš jo akiplėšiškumą susimokusių elitų, kad bandė iš jų nusavinti pinigų iščiulpimo per tai, ką klaidingai vadinate “valstybe“, mechanizmus sau, Konstitucinio Teismo sprendimu pašalintas – beje, premjeru šis totoškių […]
2020-12-07 07:30
Darbo rinkoje krizės nesimato? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] ir mūsų socialinei sistemai – šie pagal statistika juk taip ir toliau “gyvena“ savo išsunkiančių institucijų provincijoje, o tuos visus darbo leidimus piliečiams iš trečių šalių džiugiai paminėtieji prisukami […]
2020-12-14 07:30
Apie šiuolaikinę vergiją (1/2): Lietuvoje to nėra ir būti negali? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] jau Lietuvoje iškiltų pavojus demokratijai ir laisvai rinkai, net jei toji yra nusavinančio, išsunkiančių institucijų bei rentų ekonomikos […]
2021-01-08 07:31
Prognozės-2021 (3/3): lietuviškas bobinčius kairėn? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] smunka dėl kasdieninių prekių ir paslaugų augančių kainų – tai “ačiū“ emigracijai ir išsunkiančioms institucijoms!), o tik pasiimti dotacijas (ir išeina po to […]
2021-01-18 07:31
Apie šiuolaikinę vergiją (2/2): šaunioji priešokio ekonomika (gig economy) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] O ir pas mus tokia ekonominė politika “Išvyk tautietį iš tėvynės“ iš esmės vis labiau veda atgal į merkantilizmo epochą, apie ką jau esu rašęs, ir kuriai, primenu, yra būdingas “elitinis patriotizmas“ (taip priminkite, prašau, kurios parlamentinės partijos pas mus visuomenės nuomonėje yra tokios “nepakankamai patriotinės“, kai jos papirkti pasyviai nacionalistiškai nusiteikusius rinkėjus gali bent tautiniais kostiumais, jei ne ta visuotine tautos gynėjų sąšauka prieš puolantį rusą?), ir būdinga įsivyraujanti rentų ekonomika bei valdininkų asmeninei gerovei privatizuotos valstybinės, tampančios išsunkiančiomis, institucijos. […]
2021-05-17 08:00
Besilordizuojantis (ne)mūsų parlamentas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Bet dar metais anksčiau šiais remdamasis britų istorikas Niall Ferguson tas institucijas jau paminėjęs savo knygoje Civilization: The West and The Rest (ką galima išversti kaip “Civilizacija: Vakarai ir [atsi]likusieji“), kur aprašo valstybės progresui būtinas sąlygas, vaizdžiai jas pavadinęs 6 killer apps (apie tai esu užsiminęs dar 2015-aisiais tinklaraštyje štai pagal šią nuorodą). […]
2021-10-01 07:32
Lietuviškas NT ir kiniškas Evergrande | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Tokio scenarijaus siekdama išvengti kinų kompartija todėl nukreipė privačius ir valstybinius kapitalus į regionus, kur kuriamos geresnės gyvenimo ir galimybių sąlygos, nei ta “perteklinė darbo jėga“ bandytų laimę taip susikurti net ne sau, o tik savo vaikams, jei pasiseks, išvykimu į megapolius (taip visų “tikrų“ vilniečių šaknys kaime sovietmečiu – tai buvo veikiau tik dėl politinių priežasčių paskatinti taip apgyvendinti atgautą sostinę, nei yra kaip dabar, imigruojant į Vilnių tik dėl ekonominių, nes regionuose, jau minėjau aukščiau, yra beviltiškai žlugusi vietos ekonomika). […]
2021-11-08 07:31
Kada sulauksime Vyckos lavono? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Akivaizdu viena – vis tik tokie veikėjai niekaip ir niekuo vis tik neįkvepia lietuvių, bučiuojančių žiedą ant baltųjų rankučių savo dvarponiams, gyvenantiems taip iš rentų ir šių cholopų išsunkimo. […]
2021-12-09 07:31
Apie Ukrainą – ir mus pačius (4/5): valdžia už bananus ar bananų valstybė? © | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Lietuvoje jau yra tik rentų ekonomika, įskaitant fondososinimą, ir postų paveldimumas – ar taip privačiame melagingai vadinamame versle, ar taip klaidingai vadinamoje valstybėje. Todėl net naivu kalbėti apie laisvą rinką ir konkurenciją – antraip, nei valstybinis sektorius jį išlaikantį privatų sektorių algomis nelenktų daugiau jau nei dešimtmetį, nei (ne)monopolizuotoje rinkoje būtų įmanomi tokie antkainiai ir neadekvatus kainų kilimas, kaip yra dabar. […]
2022-03-23 22:09
Pasaulinė ekonomikos krizė (4/6): prarasta pinigų vertės funkcija | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] atsiduriančių prie skurdo rizikos ar netgi už skurdo ribos, ir taip nuosekliai bei negrįžtamai didėja socialinė atskirtis (ir tas priekaištas “reikėjo mokykloje geriau mokytis“ – seniai nebe ta priežastis; […]
2022-05-20 07:31
IRA-landija, kur laimi Sinn Fein (5/5) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] atskirti, kur dar yra šalis su tauta, vadinama Lietuva, taip vis labiau sąmoningai kompradorų ir šių rentininkų degraduojama tik iki beteisės teritorijos su mankurtiškais, nors ir labai progresyviais bei tolerantiškais […]
2022-06-02 07:31
Verslo sąnaudų struktūra – ant pirštų (4/4): ir kam taip pasiskaičiuoti? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] sprendimų, viešame sektoriuje ir valdžioje!), nes antraip ir turime pasekmėse tik arba išsunkiančias institucijas kuriančius sprendimus, arba mokesčių mokėtojų ir viešųjų finansų švaistymą bei […]
2022-06-27 08:02
Apie sorošėkus | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] ir perskirstančių institucijų (bendrinė valstybė, ne tik pati valdžia) funkcionavimo kokybė (nusavinanti ir rentas bei privilegijas kurianti versus įtrauki ir konkurencingus socialinius liftus suteikianti pagal kompetencijas bei talentus), […]
2022-10-10 07:32
Ko verkia prokurorės Nidos pušys? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] neabejoju, kad tokių kaip generalinė Nida rypaujančių dabar valstybinių rentininkų šitoje išsunkiančių institucijų klaidingai vadinamoje valstybėje išgirsime tikrai daugiau, o mirusioje respublikoje™ jūs […]
2022-12-12 07:35
Vyriausybės trys funkcijos (nesiplečiant) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] vadinamiems “tarptautiniams įsipareigojimams“ ir veikia kaip represinis aparatas bei išsunkiančios institucijos prieš čiabuvius (pvz., tautiečius – išvyti, imigrantus – paremti; ir […]